Postavy

petr_matousek_velka tatínek, Karel Sabina

Petr MATOUŠEK

Hlava rodiny Sabinových, redaktor regionálních novin. Se svou ženou Simonou se setkali před dvaceti lety na skautském táboře. Brzy se jim narodila nejstarší dcera Kristýna. Rodina žila běžným klidným životem středostavovské rodiny – otec redaktor, matka učitelka. Před šesti lety se ovšem rodičům povedl husarský kousek – maminka přivedla na svět dceru Simonku a za dva a půl roku ještě  Barunku. A tak se poklidný život rodiny stal jedním velkým lunaparkem.

Simona Matouskovamaminka, Simona Sabinová, roz. Růžičková

Simona MATOUŠKOVÁ

Maminka Sabinová je bystrá, vnímavá, má zdravý úsudek, rychle se rozhoduje. To dost komplikuje život jejímu muži Karlovi. Svou razancí ho udržuje v realitě, aby se nevznesl do nadoblačných výšin. Nade vše miluje svou rodinu. Učí na základní škole v Bělé pod Bezdězem, takže je až s podivem, že má kladný vztah k dětem.

barbora_matouskovaBára

Barbora MATOUŠKOVÁ

Nejmladší ze tří dcer Sabinových. I když je na první pohled učiněným roztomilým andílkem, uvnitř je schován malý ďáblík. Umí vykouzlit na tvářích rodičů i starších sester úsměv, ovšem častěji se jim orosí čela.

simonka_matouskovaSimonka

Simona MATOUŠKOVÁ

Simonka je oním překvapením, které rodiče Sabinovy zaskočilo před šesti lety. Simonka je zvídavá malá slečna, která miluje dobrodružství a tajemství. A jak se v průběhu seriálu ukáže, má paměť jako slon.

tynaTýna

Kristýna ŘEPOVÁ

Když je vám sedm a v rychlém sledu dostanete osudem přiděleny dvě sestry, s člověkem to řádně zamává. Nezbývá než rychle dospět. Krom vlastních problémů je Týna trochu pověrčivá a má sklony věřit romantickým pověstem a bájím. Vše tajemné ji sice přitahuje, ale vrozená opatrnost jí radí držet se raději zpátky.

Máchovi v patáchDěda Václav Růžička

Luboš Dvořák

Dědeček Růžička je velký elegán a gentleman. Přesto má, jako každý, svá tajemství. Jeho velkou vášní kromě obletování slabého pohlaví je také historie regionu. A hlavně! Děda nezkazí žádnou legraci a navíc –  pořádně nám zamíchá dějem…

Jiri FilipKarel Hynek Mácha

Jiři  FILIP

Kdo by neznal jednoho z čelných představitelů romantismu v české literatuře. Narozen 1810 v Praze, prožil sice krátký, za to bouřlivý život. A stejně jako u každé ikony, kterou se Mácha bezesporu později stal, převážily jen odborné kvality a byly zapomenuty či potlačeny jeho stinné stránky – jeho panovačný vztah k ženám, prchlivá povaha a další drobné šrámy, které však na druhou stranu dělají z Máchy skutečného smrtelníka. Proto nepřistupujeme k jeho postavě nijak pietně, nicméně skandalizace je nám cizí.

martin_weissEduard Hindl

Martin WEISS

Máchův nejčastější souputník, jeho přítel ze studií, nedostudovaný právník, syn pražského měšťana žijícího dlouhá léta v Mnichově Hradišti. On byl vlastně hlavním původcem toho, že Mácha navštívil kraj pod Bezdězem.

renata_mauserovaPhDr. Ludmila Rugerová

PhDr. Renata MAUSEROVÁ

Regionální odbornice na život a dílo Karla Hynka Máchy. Vědkyně, která nesnáší spekulace a nepodložené hypotézy. Každá informace musí být exaktně ověřena. Ale není to žádná suchopárná literární teoretička.

babinskyVáclav Babinský

Jan JÍŠE

Další z historických postav, lupič a bandita, který si svůj trest odpykával na Špilberku a posléze v Kartouzích.  Nakonec se stal zahradníkem v klášteře v Řepích u Prahy. Pikantní na celém jeho životě je i to, že sám stál u zrodu legendy o veliteli loupežníků v Čechách, legendy o strašném lotru Babinském.

mourekJosef Mourek

Miloš KUBÍK

Pepík Mourek je příležitostný zlodějíček a nemakačenko z Bělé pod Bezdězem, neb i takoví se mezi námi najdou. Má od přírody dar využít každé, byť sebemenší výhody a je natolik sebestředný a sobecký, že strčí do kapsy i svého staršího „kolegu“ Babinského. Mourek oficiálně pracuje v jedné bezpečnostní agentuře a je živoucím příkladem známého přísloví: Kozel zahradníkem.

mlynarMlynář Voves

Václav HÁJEK

Mlynář Voves žije v mlýně na Podolí kousek od Bělé u Bezděze. I když osud píše už třetí křížek, přesto stále pomáhá dceři Anežce, na které chod mlýna po smrti jejího manžela Františka leží.Kdo by starému mlynáři vyčítal, že si občas rád přihne.

mlynar_dceraAnežka Kuberová, roz. Vovsová

Marcela PATEROVÁ

Anežka v mlýně na Podolí vyrostla. A tak není divu když její muž František Kubera, padl v bitvě u Lipska, že převzala břímě živnosti na svá ženská bendra. Je sice pravda, že mlynáři kteří bývali svobodníky většinou nerukovali, ale František byl prudké letory a tak když  jednou přistihl syna místního hraběte jak se velmi důrazně dvoří Anežce, spráskal ho jako malé house. Odpověď ze zámku na sebe nedala dlouho čekat, čtyři statní mušketýři milého Františka sebrali přímo z mlýna dopravili ho před soud. Ten mu vyměřil sedm let vojenské služby. V bitvě u Lipska, kde František padl mu scházelo k propuštění domů pouhého půl roku.