Několik slov s ředitelem Správy městských lesů

Příměstský táborBenátky nad Jizerou. Mráz a sníh – to je naše představa správné zimy.Tato představa se stala skutečností až na samém konci prosince.  Jak se tyto neobvyklé klimatické podmínky projevují v životě lesa?

Zažil jsem v benáteckém lese více jak dvacet zim. Poslední roky bývají zimy mírnější a nemůžu říct, že by to mělo  negativní vliv na život v přírodě. Příroda je naučená ctít životní koloběh za různých podmínek. I když bez  přihlédnutí k ekonomickým zájmům člověka by se příroda s výkyvy a změnami počasí vyrovnávala lépe.

Liší se starost o obyvatele lesa o vánočních svátcích od obyčejných dnů?

Myslivci obchází krmná zařízení ve všední i sváteční dny. O Vánocích však přicházejí děti z Lesní školky a  benátečtí skauti do lesa s různým ovocem a zeleninou pro obyvatele lesa.

O jaká krmná zařízení v lese se jedná?

Krmnými zařízeními v lese jsou krmelce pro srnčí zvěř, jesličky pro zajíce, zásypy pro pernatou a slaniska pak  jsou určena pro všechny.

Prodej vánočních stromků patří ke každoroční nabídce SML. Jaké druhy nabízíte? A jsou to stromky pouze z  benáteckého lesa?

Správa městských lesů prodává vánoční stromky dvacet let a nabízíme borovičky a smrčky. Každoročně jich prodáme  několik set. Značné množství vánočních stromků je také určeno pro karel-bendl-02městské organizace, mateřské školy, základní  školy a další. Stromky nejsou jen z našeho lesa, to by nestačilo pokrýt poptávku, doplňujeme tedy potřebné  množství nákupem stromků pěstovaných na plantážích, kde se tyto stromky pěstují výhradně pro vánoční prodej a  jejich vzhled tomu odpovídá. Naším cílem není konkurovat prodejcům z plantáží, ale poskytnout alternativu  zakoupit vánoční stromek opravdu přírodní. Plantáže, na kterých se pěstují vánoční stromky, jsou na zemědělské  půdě, používají se hnojiva i pesticidy. Cílem pěstitelů je vypěstovat tady co nejvíce dokonalých stromků – to v  lese docílit nelze. V lese vybíráme na prodej stromky, které tím uvolní místo a umožní růst vhodnějšímu stromu – prodej přírodních vánočních stromků je pro nás vedlejším produktem naší činnosti.

Jedna z vašich nabídek služeb je prodej palivového dřeva. Je zima obdobím největšího zájmu o palivové dřevo?

Zdálo by se, že v zimě bude o palivové dřevo největší zájem, ale skutečnost je jiná. Lidé se zásobují dřevem  dopředu, uskladňují ho a nechávají vyschnout. Mohou to být jistě i jiné další důvody, které vedou k tomu, že se v  zimě prodá dřeva výrazně méně než v ostatních obdobích roku. Celkově však zájem o palivové dřevo stoupá. Jako u  vánočních stromků, z důvodu uspokojení poptávky nakupujeme i stromy na palivové dřevo od okolních lesních správ a  soukromníků, a to „nastojato“.

V komunálních volbách jste byl zvolen do Zastupitelstva našeho města. Co vás vedlo ke kandidování do tohoto městského orgánu?

Byla to lepší možnost pro prosazování zájmů a myšlenek, o kterých jsem přesvědčen, že by jim mělo být  nasloucháno, prosazování zachování kontinuity v našem městě do budoucnosti bez ohledu na volební období. Byla to  lepší možnost pro to, aby se můj názor a názor lidí, které zastupuji dostal na pořad jednání, bylo to i proto, že  jsem přesvědčen, že ekologická témata se dají prosazovat i v konzervativní straně jako je ODS.

Zpracovala a otázky pro ředitele Správy městských lesů Benátky nad Jizerou Karla Bendla připravila Emilie Jeřábková.